Egoyu beslemek büyütmek, iyi bir şey yapıyoruz gibi görünen aslında bize tamamen yük olan birşeydir. Yaşamı kendine de etrafına da zehir etmektir. Egonuz şiştikçe Roma yı ben yaktım da diyebilirsiniz emri ben verdim de. Ego aslında her insanda standart şekilde vardır. Benlik algısı demektir . Ama bazıları işi büyütüp küçük dağları ben yarattım kafası yaşayabilirler. Egoyu şişirdikçe kendini beğenmişlik insanları beğenmemişlik ortaya çıkar.

Ego kendine tek kişilik bir dünya yaratmak ama kalabalıklar içinde yaşamak zorunda olmaktır. Yaşarkende zorlanmak. Hep tek kalmaya çalışmak. Hep en olma isteği. Isteği değil aslında. Hep enmiş gibi yapma uğraşı.

Kendine güvenmekle başlayıp hızını alamayan insanlar varolan egolarını biraz daha besler besledikçe de bencilce davranmaya başlarlar. Teklik onlar için vazgeçilmezdir. Ortamın en çok sevileni, sohbetin tek konuşanı,ailenin en gözdesi, ilişkinin en ilgilenileni, çalışanların en başarılısı olmak arzusundadırlar sürekli. Herkes tabi bunları ister. Ama diğerlerini ezip de bu başarıyı elde etmek işte sıkıntılı olan. Biriyle tartışırken sen kimsin, benim kim olduğumu biliyor musun gibi tavırlara sokar insanı bu egonun fazlası.

Her zaman öncelik kendindedir.Kendilerinin ufacık canı yansa herkes etrafında pervane olsun isterler. Ama etrafındaki canı yananları hiç görmezler . Herkesten fedakarlık beklerler ama yapması gerekenleri farketmezler bile. Karşı tarafı düşünmeyi akıl edemezler. Düşünüyorum zannederler. Hep birileri için bişeyler yaptığını sanarlar. Iki kişi hastaysa onun ki en önemlisidir. Bir yeri ağrırsa onunki en çok ağrıyordur. Acıktıysa o yemelidir. Önce kendi ihtiyaç ve istekleri daha sonra belki diğerleri.

Tartışmada hep o haklıdır. Sen kimsindir ki ona karşı çıkıyorsundur. Bir kendine gelmen gerekir. Herşeyde benim tek benim hissi verir karşıya. Sende bazen gıcık olur üstüne gidersin bazen de tamam sensin yaa dersin bunalıp.

Bir yandan da hayatlarını dramatikleştirirler.Onların en ufak bir dertleri sadece onların başına geliyor gibi davranırlar. En çok onlar çalışır. Hayatta en çok sille yiyen onlardır. Her hastalık onları bulur. Hayatta hep kötülerle karşılaşmıştır. Dünya onların etrafında dönüyor herkes her işi gücü bırakıp onla uğraşıyor zannederler. Herkes etrafında pervane olsun isterler.

Yaptığı herşeyin en mükemmeli yapıyordur zaten. Etrafındakileri beğenmezler. Sürekli eleştirirler.En yakışıklı yada en güzeldir ona göre. Herkes bunu hissettirsin isterler.

Aslında herkes biraz bencildir. Tabiki herkes önce kendini düşünür ama bunu abartmak işin tadını kaçırabilir. Birlikte yaşamak zorunda olduğumuz birçok insan varken bu sadece kendi düşünme olayı karşı tarafı da yıpratır..

Tamam da dünya sadece birinin etrafında dönmez ki.Egolusundur kendine kadar, kendini önemsersin içerde ,hırslısındır bir yerlerde,kendini kırmamak için sürekli başkalarını kırarsın düşünmedende. Çünkü hep pohpohlamış her dediğini yapmıştır ailen Sen bir tane biriciksindir. Zaten öylesin herkes biricik bir tane ama bunu herkesin sana hissettirmesini bekleyemez kimse. Babaannen dedenin ismini koydu diye seni el üstünde tutabilir, yada anneannenin ilk torusundur ,annenin biricik oğlu olabilirsin yada kızı. Kız yada erkek kardeşinin hayatının kahramanısındır ama diğerleri başkadır. Ailen gibi olmasını bekleyemezsin herkesten. Deden seni kendi gençliğine benzettiği için hiçbirşeyine kızmaz. Herşeye göz yumar. Seni daima şımartır.

Ailende bu böyledir dışarda da aynısını yaparsan sıkıntı olur.Hayatına giren yabancı biri ; senin geçmişini bilmeyen sana sıfırdan başlayan. Geçmişini senden dinleyen ve bunu senden dinlerken senin içini görebilen mi? Yoksa aralardan yanlışlıkla sızan senden mi seni anlayan. Ne kadar gerçek beni gösterebiliyoruz karşıya saf ve duru.Beklediğin bütün duyguları zamanla sen oluşturabilirsin.Zamanla geçirdiğin hayatta edindiğin saygıyı sevgiyi edinmeye çalışırsın. Ama yinede tek kendin yoksundur hayatta. Başkalarının acılarınada dertlenirsin ki onlarda seni görsün sana dokunsun.

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: