Gözlerini bir açarsın dünyaya biri kadın biri erkek iki kişi başında dönüyordur. Tepende gülümseyen, agulayan annen ve baban. Gak desen biri koşar guk desen diğeri. Gak guk desen nineye dedeye kadar hepsi başında. Ne güzeldir dünya be. Karnın acıkınca ağlarsın, altını pisletince, canın sıkılınca, üşüyünce, terleyince. Etrafında sana hizmet eden bir sürü insan vardır.
Sefanı sürersin bir, iki, üç, beş, bilemedin on yıl. Sonra annenler hastaneye gider gelir ellerinde minnacık bir bebekle. Bebek ağlar annen baban etrafında döner. Annenin gözü hep bebektedir. Baban aradığında artık bebeği sorar. Sen şaşkına dönersin etrafımda noluyor yaa bende varım diye. Ama artık sefa sürme dönemi bitmiştir. Sana kimse hizmet etmemeye başlar.Sen artık birine şebeklik yapar, annenin istediği bezi, ıslak mendili ,havluyu taşırsın bir yerden bir yere. Bir canın sıkılır bu işe. Noluyor ya bu kim be herşeyime ortak oluyor benim diye. Oyuncağıma, evime, yemeğime. Çikolatama, annemin ,babamın ,ninemin , dedemin akrabaların komşuların sevgisine. Olsa olsa düşmanımdır bu benim dersin. İlgimi ,herşeyimi aldı diye kızarsın. Küçülen kıyafetlerin bile onundur artık. Hayatına ortakçıdır. Başlarsın kimsenin görmediği yerlerde tartaklamaya, çimdirmeye. Kızarsın hayatını mahvetti diye. Çünkü artık sen büyümek zorunda kalırsın onun yüzünden.
Sonra sonra alışırsın durumlara , büyüdükçe. Ablalık yapmaya başlarsın. Arkadaş olur sana bir süre sonra. Yanlızlıktan sıkılmazsın artık evde otururken. Hatta ayak işlerini ona yaptırırsın. Iyi bile olur.Oyun arkadaşı oluverir sana. Mahalleye çıkarsınız, biri ona bişey dese efelenirsin , koruyup kollamaya çalışırsın. Onun canı yansa senin de yanar çünkü. Sonra daha da büyürsünüz sırdaş olur dertlerinizi paylaşırsınız. Dertleriyle de dertlenirsin, onla beraber üzülürsün.
Akıl vermeye örnek olmaya, problemini çözmeye çalışırsın hep. Herşeyi sana dert olur. Sınavı, hastalığı, aşk acısı. Geldiği günden beri başının belası oluvermiştir. Dur sen, üç beş bilemedin on yıl sonra belki de onada bu duyguları yaşatacak birini getirirler annenler hastaneden. O da anlar yaşadıklarını sen emekliye ayrılır , pis işlerle uğraşmazsın. Sen artık sever, bazen oyun oynatır, koruyup kollarsın. Yaşadığın duygular tekrar alevlenir. Ama artık iş daha da zorlaşır üzülüp dertleneceğin iki kişi olmuştur hayatında. Sadece dert vermezler canım. Yoldaş arkadaş olurlar. Kimseye ihtiyacın kalmaz bu hayatta. Hatta gizli birşey yaparken arkanı kollarlar, idare ederler çoğu zaman seni. Ne bileyim değişik bir duyguyla bağlısındır birbirine. Karındaşsındır annen baban aynıdır. Aynı evde , aynı sokakta büyümüş aynı ana babadan eğitim almışsındır ama tamamen farklısınızdır birbirinizden. Kaşınız gözünüz falan benzer belki hatta sen hangisiydin diye karıştırırlar bile bazen. Ama huylarınız tamamen farklıdır. Benzemezsiniz birbirinize. Bir bakarsın yıllar geçmiş aranızdaki yaş farkı kapanıvermiştir. Kiyafetlerine de ortakçı olurlar. Sen daha bir kere giymeden onlar giyer belki de aldığın elbiseyi.Boyuna gelir hepsi.Hatta sen küçülmeye başlarsın yaşlandıkça. Hanginiz büyüktü falan diye soran da olur.
En zahmetli zor günlerinde peşinde hep sana destektirler. Evlenirsin en çok koşturanlarındır. Arkadaş bile gerekmez. Yuvadan kopar gidersin ama hep ihtiyacın olur onlara. Kimse yerini tutmaz. En kızdığın da en sevdiğin de oluverirler. Canın sıkıldığında arayacağın , derdini paylaşacağın ilk numaradır hep onlar. Seninde derdinde sorununda ilk arayanındır. Derdinle dertlenindir. Dedikodu arkadaşındır. En çok kavga ettiğin en çok alındığındır da ha. Ama yinede küs kalamadığın güvendiğin tanıdığın tek limandır. Ömür boyu sürecek bir arkadaşlıktır.Nimettir ya kız kardeş. Hayatta sana lütfedilmiş bir nimet…

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: