El alem ne dercilik türk toplumunun sosyal yaşantısının temel yapı taşlarındandır. Bir akımdır. Özellikle annelerin ağzına pelesenk olmuş, bişey yapmadan önce danışılması gereken bir kurumdur. Mahalle baskısının göbek adıdır.Toplumun yanlış yapmasını engelemek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür adeta. Özellikle bir cemiyette ,kutlamada sık sık kullanılan bir soru cümlesidir. Toplumun imrenilecek kesimidir. Kimse artık bu el alem.
Elalem kelime anlamı olarak yabancılar, başkaları, el gün, herkes anlamında kullanılır. Herkesin hayatına kimse karışamaz. Ama bizim hayatımıza herkes karışır nasıl bir işse. Bu  kelime genellikle elalem  şeklinde yanlış kullanılır kelimenin doğrusu  el alemdir. El alemin başka dillerde karşılığı bile yokken bizim resmen toplumsal kurallarımızı oluşturur.

Bütün iftiraları atan, hep arkadan konuşan, herşeye fitne fesat karıştıran hep bu elalemdir. Elalem bunu der. Elalem şunu der. Elaleme ayıp olur . Elalem görür.El alem duyar. Bu böyle sürüp gider. Yapamayacağı yoktur el alemin.
Hele ki düğün, nişan,söz, kına,sünnet ,mevlüt gibi cemiyetlerde özellikle el alem iş başındadır. Aslında yapılan bütün bu şamata da el alem içindir. Yapılmaması gereken herşey de. Bir düğünde düğün salonunun en pahalısı tutulur borç harç. El alem bak bak ne ucuz bir salon tutmuş demesin diye. El aleme hep iyi görünmek gerekir.En yeni moda koltuklar alınır 24 ay taksitle , elalem nasıl oturacak o eski koltuklara diye.Elalem hep bişeyleri yapar, ister ,eleştirir. Hep de kötü eleştirir. Elalem iyi olduğunda da bisey der . Kötü olduğunda da. Hep der ,dur durak bilmez. Her konuya dahil olabilir bu el alem.
Bazen de el alem örnek teşkil eder bize. Herşeyin en son trendi yapılmaya çalışılır el alem yapıyor diye. El alem dünya turuna çıkmış bizde çıkalım. El alem çocuğuna konseptli diş buğdayı partisi yapıyor bizde yapalım. El alem balayına şuraya gitmiş bizde gidelim . Bütün bu örnekleri yapmaya çalısırız . Yapmak isteyip istemediğimizi bilmeden. El alemin peşine takılıp gideriz işte.
Kıyaslama da yapılır el alemle.El alemin çocuğu orayı kazanmış sen naptın hani? Elalemin oğulları yaz kış çalışıyor sen anca yat. El alemin kızı annesini nasıl dinliyo bak. El alemin kocası karısının bir dediğini iki etmiyor ya sen? Bu el alemde çok zordur. Çok mükemmeldir. Hep onun gibi mükemmel olmak gerekir.
Birde kendimizden çok el alemi düşündüğümüz olaylar da var. Çocuğumuzun dersleri kötüdür el alem ne der deriz. Çocuğumuz neden öğrenemedi demeyiz. Kızımız ya da oğlumuz nişan atar el alem ne der deriz. Çocuğumuz mutlu olsun demeyiz. Çocuğumuz bir hata yapar el aleme bizi rezil ettin deriz. Neyin var neden yaptın demeyiz. Çünkü el alem hayatımızı ele geçirmiştir resmen.
Üzülüyorsun, takma diyorlar. Kızıyorsun, değmez diyorlar. Boş veriyorsun gamsız diyorlar. Konuşuyorsun, muhatap olma diyorlar. Çekip gidiyorsun, mücadele et diyorlar. Alttan alıyorsun, tepene çıkardın diyorlar. Bağırıyorsun, sakin ol diyorlar. Aklı başında davranıyorsun, bu kadar uslu olunmaz diyorlar. Ölünce ne diyecekler? Muhtemelen. Ölüm sana yakışmadı. Normal tabii, dirimizi beğenmediler ki ölümüzü beğensinler.
Müşfik Kenter’in de bahsettiği herhalde bizim el alem.
Ne kadar da önemliymiş hayatımızda bu el alem. Başkalarının hayatına fikrine göre yaşamak hiç kendin olamamak ne saçma.Kendi fikrimizi ifade ederken bile çekiniriz el alem ne der diye.Yapmak istediğimiz hemen hemen herşeye engel olur. Başkalarına göre yaşarız. El alemin korkusundan yapmak isteyipte yapamadığımız , yapmak istemeyipte yaptığımız o kadar çok şey vardır ki. El alem meydanı bir boş bıraksada. El alem ne der diye değil kendi istediğimiz gibi yaşayabilsek keşke hepimiz.

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

2 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: