BABA EVİ

Baba evi gibisi yoktur. Ekmek elden su gölden hayatına bakarsın. Bunalımlardan bunalım beğenip ona buna sataşırsın.Yaptığın tek şey ye iç gez. Düşüneceğin tek şey de komşu kızı Zehra bana göz kırptı, Pelinsu saçımı çekti ,annem bana höyt dedi, babam yine para vermedi ,ergenliğim beni gerdi falandır. Rahatlığın dibidir ama anlamak için tabi bütün bu nimetlerden ayrılmış olmak gerekir.Keşke herşeyin kıymetini elimizdeyken anlasak.
Elektrik ,su ,dogalgaz yok, kira yok, aidat yok.Belli bir yaşa kadar böyle sürer kasmazsın. Yer içer vicdan azabıda yaşamazsın. Ama yaş ilerdikçe bir fazlalıkmış hissi olur. Bir baba parası yemeye çekinmeler falan . Bir de her söyleneni yanlış anlamak var. Hele ki üniversiteyi bitirip döndün de hala bir işin yoksa… Bir yıldan bişey olmaz. Ülkenin hali, işsizlik falan takılırsın. Annenle o gün senin bu gün benim gezer,mahallenin bütün dedikodusunu öğrenirsin. Mahalle hakkında uzunca bir bilgi birikime ulaşınca oda sarmaz artık.
Senin içinde zorlaşır baba evi giderek. Özgürlüğünün bitmesi var, house partiler yok, geç saatlere kadar eğlenmeler yok.Artık yanlızlık istiyorum ,bıktım sizden, çok sıkıyorsunla başlar herşey eğer evlenmeden önce ayrılıyorsan baba evinden. Zaten evlenmeden önce ayrılıyorsan hepten yandın. Maaşın az ,kiran çoktur,evin var vaktin yoktur. Temizliği çamaşırı bulaşığı tozu toprağı hiç bitmez.İşte o zaman anlarsın baba evinin güzelliklerini.
Evlenip de çıktıysan da bir başka zordur. Sanki kapılar sana kapanmışta başka bir dünyaya yola çıkıyorsun. Hele kırmızı kurdela beline bağlanırken. Sevdiğin adamla ailen arasında seçim yaptında sevdiğini seçtin gibi hissedersin. Bir yanın çok mutludur bir yanında buruk.Baba evin artık bayramın ikinci günü gideceğin, tatillerde eşinle birlikte kaldığın misafirlik kapısı olmuştur. Çok kalsan kocan bekler , az kalsan doyamadik sana olur. Artık oraya ait değilmiş gibi hissettirirler. Ne kadar istemeselerde. Ki oraya da ait değilsindir artık.Senin de evin birilerinin baba evi olmuştur.
Her ayrılış zor gelir sana. Gittiğinde mutlu olursun döndüğünde gözü yaşlı. Arkanı yasladığın dağdır.Hep dumanı tütsün ışığı sönmesin olur duaların .

Baba evi koşulsuz sevgidir birde. Hep çocuk kalabildiğin. Baba evi eskidir, yıllanmıştır. Modası geçmiştir belki. Senin evindeki gibi country koltuk takımı yoktur annenin. Oraya gidince yer yatağında yatarsın ama mutlusundur. Hiç bir şeye değişmezsin.Ailenin kanatları altındasındır. Kıymeti geç anlanan, tadı damağında kalandır baba evi.

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

2 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: