Kadın-Erkek. Üstün değiliz eşit hiç değiliz!!!

Anlaşması en zor ,anlaşılması imkansız ama birlikteliği mükemmel iki yaradılış. İki farklı kutup ,iki farklı genetik, iki tür. Birbirlerinden üstün olmayan , birbirini tamamlayan. Çatışan savaşan birlikte yaşamak için uğraşan iki insan türü.O kadar çatışmanın ve farklılığın içinden ise sadece beraberken yapabildikleri yalnızken ve ben mükemmelim dedikleri zamanlarda yapamayacakları tek bir şey. Sen benim kaburgamdansın diye bakacağına olaya sensiz ben ,bensiz sen bir canlı oluşturamazsın birde böyle bak. Ben senin kaburgandan yaratıldım ama benim bedenim içinde bir canlı büyütebiliyor seninki değil bu konudada ben üstünüm o zaman senden. İkimizde tamamen farklıyız birbirimizden. Bu zaten bizi birbirimize çeken bizi farklılaştıran.
Yapabildiklerimiz farklı.Bu bizi birbirimizden üstün ya da altta yapmaz.Ben çocuk bakabilirken sen silah tutabilirsin,ben bebek emzirebilirken sen mama alabilirsin, ben şefkat verebilirken sen bizi koruyabilirsin.Yani dünyadaki her özellik pay edilmiş sanki ikimize.Benim sahip olmadığım özelliklere sen ,senin sahip olmadıklarına da ben sahibim.Sen ve ben birlikte olduğumuzda aslında her şey olabilir.Tam olabiliriz.Demek ki bu toprak kaburga mevzu değil.Üstünlük yok.
Sen benden güçlü değilsin bende senden daha güçlü. Tabi güce nasıl baktığına bağlı. Güç kas işiyse tabiki güçlüsün. Ne kadınlar gördüm her şeyi, hayatı ,çocuğu , aileyi sırtına almış taşıyan. Ne adamlar gördüm kolundaki kasa güvenip çoluğun çocuğun ağzını yüzünü kıran. Sence hangimiz güçlüyüz.Bir ayrım yapabilir miyiz. Sende bende güçlü değiliz ortak paydamız insan olmak ayrıldığımız nokta kadın erkek olmamız birleşebildiğimz yer ise sevme sevilme çoğalma isteği. Geri kalan her şeyde ayrılıyoruz birbirimizden ama buna rağmen birlikte olmak her şeyden fazla keyif veriyor bize.
Sen eskiden toplayıcı bende taşıcıyken her şey yolundaydı. Senin egolarına iyi geliyordu benim seni evde aç ve aşkla beklemem.O zaman kendini daha güçlü üstün hissediyorsun. Şimdi değişen toplumda ve dünyada ben hem toplayıcı hem taşıyıcı oldum.Yani ben gelişirken sen hala o mağarada kalakaldın. Mücadelen ve çaban bunu hala eskisi gibiymiş gibi kanıtlamaya çalışman aslında . Genlerin seni dürtüyor olabilir ama bazı şeyler değişti. Bazen ben senin yaptığın her şeyi zaten kendi başımada yapabiliyorken sana neden hürmet edeyim üstün tutayım seni demiyor değilim. Bakma her şeyi yapabiliyorum ama kırılgan, hassas ve sahiplenilme hissim hala benimde mağaradaki gibi kaldı. Kendimi geliştirdim evet ama bende genetiğime karşı gelemiyorum. İhtiyacım var be adam sana ,para güç olmasada sevgi ve sahip çıkışına. Seninde benim merhametime ilgime ruhuma.Senin baş olma egemen olma üst olma isteğin benimse sevilme sahip çıkılma korunma isteğim. İçsel bişey bu. Modernlik okumuşluk görmüşlük falan bunlar değiştiremez.
Kadın ve erkek biz iki tür; bazen gecelerimizin uykusuz ,sabahlarımızın kırgın ,gündüzlerimizin kırık dökük bazen de en büyük mutluluk, en coşkulu duygu,kısacık bir anı eşsiz yapan.
İşte şunu unutma adam sen adamsın bende kadın sen ben olamazsın bende sen. Sen benim yaptıklarımı yapamazsın bende senin yaptıklarını. Bu yüzden bırakalım mı bu ego savaşını ve birbirimize olmamız gerektiği yerde olmamız gerektiği kadar olalım mı. Kimse kimsenin yerini tutamaz . Herkes olduğu yerde olduğu şekİlde değerlidir. Sen sen olduğun bende ben olduğum için iyiki varız. Üstün değiliz ama eşit hiç değiliz. 

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

3 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: