Halk Otobüsleri Bi Dolun Artık!

Otobüsler çok eğlenceli yerlerdir çoğu zaman. Dalgın olduğunda da çılgın olduğunda da gideri vardır ama yorgun olduğunda çekilecek gibi değildirler.Hep beklemek gerekir bir kere binmek için, inmek için ,oturmak için.Eğer allahın şanslı kuluysan ve oturabildiysen kafanı cama koyup müzik dinlemek ya da etrafı seyretmek de güzeldir .
Her tarafı ayrı bir komedidir otobüsün aslında baktığın yere bağlı tabi. Sesli sesli konuşan insanlar, saçma saçma sakalar yapıp gülen ergenler, cıyak cıyak ağlayan bebekler, para götürmeye çalışan ufak çocuklar, deodorantla hiç tanışmamışlar, ağlayanlar,hamileler,üç çocuğuyla ayakta kalmaya çalışanlar,gözünün içine bakıp yer bekleyen yaşlı amcalar teyzeler.
En sevdiğim de onlardır zaten. Otobüse bindikleri anda gözlerine gençleri kestirip başına gider oflar puflar ahlar vahlar insanı canından bezdirene kadar psikolojik baskı yaparlar. Ya sen artık dayanamaz kalkarsın ya da onlar direk saldırıya geçerler. Bu gençlerde de hiç saygı kalmamış, utanmıyorlar hiç, bakın bakın hala kalkmıyor, biz eskiden böyle miydiklere kadar devam eder saldılarına. Genç eğer hala takmıyorsa öndeki beyazlı sana söylüyorumlara kadar varır iş. Artık kalkarsın çaresiz ,otobüste linç edilmek istemiyorsan tabi . Birde bunların bir üst versiyonu vardır direk gelip hadi sen gençsin kalk da ben oturayım diyenler. Sen gençsin ayakta gidersin, sen gençsin tutunmadan gidersin, süper kahraman mıyız biz anlamadım ki. En iyisi kulaklık takıp bütün saldırıları duymazdan gelmek.Bir kez yer vermeye çalıştığım bir dede siz öğrencisiniz erkenden kalkıyorsunuz yoruluyorsunuz oturun oturun yavrum demişti. Şok olup dedenin bu sıradışı davranışını alkışlayasım gelmişti. Ama o da orda kaldı.Bir daha böyle açık görüşlü bir dedeyle de karşılaşmadım zaten.
İster yorgun olun ister uykusuz yaşınız genç yada genç gösteriyorsanız otobüste oturarak gidemezsiniz. Dedim yaşlanmayı beklememe gerek yok hamilelik var önümde rahat rahat otururum nasılsa. Ama göbeğim yaşlıların hamile olduğumu anlayacağı boyuta ulaşamayınca azar bile yedim bir keresinde. Bir teyze anladı hamile olduğumu ısrarla oturtmaya çalışıyor beni neyse oturdum yanımdaki teyze sen niye oturdun şu çocuklu kadın oturacaktı diye kaldırmaya çalıştı beni. Neyse ki hamile olduğuma ikna ettik de oturabildim kısa bir sürede olsa.
Tek sorun tabi yolcular değildir. Çeşit çeşit de şoförle uğraşırsın otobüse binince. Sürekli telefonla konuşanlar, sorunlarını seninle paylaşmaya çalışanlar, siyaset yapanlar, birde arka taraf boş biraz ilerleyelimciler. Bu grupta da en sevidiğim tayfa bunlardır. Otobüste herkes birbiriyle kardeş olmuş, sırt sırta vermiş gidiyoruz, az önce tanıştığımız çocukla hala otobüsün arkası komple boş ilerleyelim lütfen diyor. E peki ilerleyelim amca bakalım belki arka tarafa kat çıkılmıştır. Bir yer buluruz.Bir dolun artık halk otobüsleri bir dolun.
Otobüse yeni biri biner içerdekiler of puff yer mi var sanki falan deyip bindiğine bineceğine pişman eder insanı. Ama binen kendisiyse sadece burnu bile girse tamamdır onun için. Empati yapmaz kimse birbiriyle otobüste. He sosyal sorumluluk projesi gibi tiplerde vardır. Çocuk arabalı ,çantalı bineni indirir ,bindirir. Bir otobüs yolculuğunda bütün sevap pointlerini toplayıverir. İşte böyledir halk otobüsleri. Binsen binilmez insen inilmez…

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: