Bir Kaynana, Görümce Sorunsalı

Ne kadar modernleşmek için çabalasakta kitaplar okuyup üniversiteler bitirsekte toplumun bize öğrettigi, bize ince ince işledigi şeyleri düşünce yapısını değiştiremiyoruz işte.Bilinç altımıza öyle bir işleniyor ki söküp atmak imkansız hale geliyor bazı şeyleri. Bilinç altımıza işlenmiş olduğunu da farketmiyoruz ki zaten çoğu zaman.Bilinçsizce yapıveriyoruz üstüne düşünmeden.İşte bunlardan bir tanesi de kaynana görümce sorunsalı.
Bir adama aşık oluyorsun önce. Onunla evlenmeye ,hayatını birleştirmeye karar veriyorsun ama bir bakıyorsun hoooop adamın arkasında yüz kişilik bir ordu. Kimdir bu ordu adamın sülalesi tabi. Sen bir adamı seviyorsun sana ek olarak sülalesini de veriyorlar. Onları hayatına kattığın adam için sevmeye çalışıyorsun, seviyorsun yada seviyor gibi yapıyorsun. Çünkü onlarla görüşmeyi sen seçmedin . İnsan birini hayatına almayı seçer . Muhabbeti tarzı arkadaşlığı vesaire hoşuna gider ve onu hayatına alırsın. Peki ya eşinin ailesi hayatina mecburen girmiş ,sevmek , en azından haftada bir kez aramak , (kandil bayram cuma atlamadan aramak ama )gerektiğinde aynı evi paylaşmak , oturup saatlerce sohbet etmek zorunda olduğun insanlardır. Zorundasındır çünkü bu insanlarla kafan uyuşup onlarla oturmaktan keyif alıp seçmemissindir onları. Sadece o adamı seçtigin icin onlarda promosyon olarak dahil olmuştur hayatına.Aslında akrabalarımızda ,ailemizde öyledir ama onlarla kan bağı var diye herhalde çok sorun etmeyiz bunu. Yinede buraya kadar çok büyük bir sorun yoktur. Zaten bu kadar inceleyip neden hayatıma bu adamı aldığım için bunlarıda aldım falan tribine girmeyiz hiçbirimiz. Bu kadar irdelemeden alıveririz hayatımıza taaa kayınpederimizin halasının çocuklarını bile en içten duygularımızla:) Birde yatak odası takımımıza karar verme yetkisine sahip gerdekte giyeceğim geceliği bile seçen yani hayatıma bu kadar dahil olabilen annesine yüzükleri taktığımız anda anne deyiveririz bi anda.Ne kadar samimi olduğunu hiç düşünmeden. Hem biz seçmedik hem kan bağımız yok eşimizi doğurduğu için canımız annemiz oluverir bir anda. Hayatımıza zaten mecburen girmistir bide hayattaki en değerli varlıklarımız olan anne babamıza da ortakçı olurlar. Kardeşlerimizi görümce kayınço baldız diye isimlendirirken neden anne babasına anne baba diye hitap ediyoruz ki zaten hic anlamam. Tdk bile kayinvalide kayinpeder olarak geçirmiş kaynaklara. Bak diyorki Kocaya veya kadına göre birbirlerinin annesi, kayınvalide, hanımanne. Biz neden o zaman varolan annemizin yanına ikinci bir anne koyuyoruz ki. Koyuyoruz neden nasıl sorgulamadan.işte bu çevremizden öğrendiğimiz mantıklı bulsakta bulmasakta yapmak zorunda olduğumuz kısmı işin. Zaten en başta adamı çok sevdiğimiz için anneside gözümüze çok sevimli gelir.
İlk tanışmada cici kız oluruz. Az ve öz konuşuruz hatta sorulmadıkça konuşmayız bile . Her işe atlayıp yardımcı oluruz müstakbel anne adayına. Şirinlikler sempatiklikler herkeste. Görümce hele en arkadaş canlısı en melek en en maskesini takıp geliverir yanına bu yabancı ortamda bi nebze de olsa sana yardımcı olmak için. Ah canım ne tatlı bir kız kardeşi var diye anlatırsın herkese bir yamuğu çıkmadıkça. Yolda hemen koluna girer, şakalar sohbetler. En başta herşey çok süt liman görünür zatende öyledir en başta. Sevgilinde mutluluktan uçar. Annem ,kız kardeşim, eşim olacak kadın ne güzel anlaşıyorlar diye.Gel zaman git zaman araya nifak tohumları ekilmeye başlar ama kimse daha ses çıkaramaz. Nişan günü gelir çatar o melek yüzlü kaynana görümce tayfası aniden başka bir bedende can bulur. Istedigini söyleyebilen arkadan fitne karıştıran insanlara dönüşüverir. Yada sen öyle görmeye başlarsın.iste burdaki sorun doğduğumuzdan beri bütün eşrafımızdan duyduğumuz kaynana sorunsalıdır.
Bütün kadın toplantılarında itinayla kaynana çekiştirilir. İyisi de kötüsüde bir yamuğunu bulmuştur kaynanasının. Anlatırlarda anlatırlar. Biri hiç bişey vermediğinden şikayet eder. Biri verdiklerinin uydurukluğundan. Biri çok konuştuğundan şikayet eder biri ağzını bıçak açmadığından.Yani kaynanalar görümceler kötüdür düşüncesi beynimize sinsi sinsi yerleşir. Gelin için de aynı şey geçerlidir herhalde. Yine buluşulan bütün toplantılarda gelinin yaptıkları anlatılır. Aileye yeni bir gelin geldiğinde kayınvalide oğlunun üzerindeki etkisinin azalacağından korkar; gelin ise kendi iktidar alanını yaratıp, ona sahip çıkmaya çalışır. Aralarındaki bu sürtüşmede aileye gelin bir gelin katılana yada kaynana elden ayaktan düşene kadar devam eder.
Aslında iyi niyetlidir herkes. Herkes birilerinin iyiliği için bişeyleri yapıyordur. Ama bu kaynana sorunsalı çoğu ailenin yıkılma sebebi olarak günümüzün en büyük problemi olmaya devam eder.

Ahu'ca şeyler tarafından yayımlandı

Bazen kalabalıklar içinde yanlız bazen de yanlızlıklar içinde kalabalık...

Sohbete katılın

3 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: